Najfajniejsze dywany z sieciówek

Lubisz dywany? Ja chyba nie za bardzo – w całym mieszkaniu mam tylko jeden – łazienkowy, żeby nie wyrżnąć przy wyjściu spod prysznica. Moja babcia z kolei obkładała dywanami każdą gołą powierzchnię podłogi, przez co posadzka w jej domu wyglądała jak patchwork. Nie byłam największą fanką tych dekoracji, szczególnie kiedy pomagałam jej w odkurzaniu 😉

Żadna skrajność nie jest dobra – dużo dywanów to dużo kurzu i sprzątania, ich brak powoduje, że mieszkanie wydaje się zimne i mało przytulne. Trzeba więc znaleźć równowagę – dywan w części wypoczynkowej będzie uzupełnieniem kompozycji i palety kolorystycznej, w pokoju dziecięcym sprawdzi się jako wygodne miejsce do zabawy, a w sypialni przyjemnie będzie stanąć gołą stopą na puszysty materiał. W każdym wnętrzu zrobi się przytulniej i pełniej.

Jak wybrać dobry dywan? Do których wnętrz lepiej pasować będą wzorzyste, a do których jednolite? I na jaki rozmiar się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania, a także kilkadziesiąt fajnych propozycji do różnych pomieszczeń w dzisiejszym poście!


Jaki wymiar wybrać?

Większość ludzi nie potrafi wybrać odpowiedniego rozmiaru dywanu. Tak, to niestety prawda. W salonach widuję zarówno dywany wielkości znaczka pocztowego, jak i wielkie płachty od ściany do ściany. A to wcale nie jest takie trudne – trzeba tylko wziąć pod uwagę kilka zasad.

1. Kanapa/narożnik powinien stać na dywanie – przynajmniej przednimi nóżkami

Tak więc odpadają wszystkie małe dywaniki położone pod żyrandolem. Twój model powinien mieć taką szerokość, żebyś mogła wsunąć go pod sofę i stojący obok niej fotel.


2. Dywan ma być szerszy niż kanapa

Idealnie, jeśli dywan jest minimum pół metra szerszy od kanapy, dzięki czemu może wystawać poza jej obrys. Niestety, większość dywanów ma format 160×230 cm – przy klasycznych sofach to trochę mało. Taki model lepiej sprawdzi się w zestawieniu z narożnikiem – ponieważ nie musi przykrywać całej powierzchni pod wydłużoną częścią siedziska.


3. Dywan pod stołem powinien być dużo większy od blatu

Mało kto decyduje się na dywan w części jadalnianej – trzeba wziąć pod uwagę, że będzie zbierał wszystkie okruchy ze stołu 😉 Jednak jeśli marzy Ci się orientalny dywan w jadalni, pamiętaj, że jego wymiar powinien być około 1,5 m większy od stołu – dzięki temu odsunięte krzesła nie będą zahaczać o krawędź dywanu. W praktyce oznacza to, że będziesz potrzebować dywanu o formacie 2×2,4 m. Przemyśl, czy masz tyle miejsca.


4. Dywan w sypialni – jeden, nie dwa

To jest mój hicior – dwa dywaniki wielkości wycieraczki ułożone po dwóch stronach łóżka to NIE JEST dobra kompozycja. Jeśli decydujesz się na dywan w sypialni, weź pod uwagę, że jego większa część będzie po prostu schowana pod łóżkiem – to ważna sprawa podczas wybierania wzoru. Dywan powinien wystawać min. 30 cm z każdej strony łóżka. 

Masz do wyboru dwie opcje – możesz kupić duży dywan, który sięgnie od wezgłowia, za “nogi” łóżka, lub zdecydować się na mniejszy model i położyć go w poprzek, zostawiając niezakrytą podłogę pod stolikami nocnymi. Tylko zaklinam – jeden, nie dwa.

5. Szerokość dywanu w korytarzu

I na koniec dwa słowa o chodnikach w przedpokoju. Ich szerokość jest bardzo ważna – idealnie, jeśli pomiędzy ścianą (lub szafą w zabudowie) a krawędzią dywanu zostanie ok. 20 – 30 cm. Taki wymiar zachowałam w kuchni u Pauli – dzięki temu wszystko wygląda tu proporcjonalnie.

Chcesz sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie rozmiar dywanu jest ok? Z pomocą przyjdzie taśma malarska – utnij paski o odpowiedniej długości i naklej na podłogę – tam, gdzie chcesz położyć dywan. Dzięki temu podejmiesz decyzję zanim jeszcze przytargasz go ze sklepu 😉

Jednolity czy wzorzysty?

No i druga sprawa – jaki kolor i wzór dywanu wybrać? Poniżej zebrałam kilkadziesiąt propozycji dostępnych w marketach budowlanych i meblowych sieciówkach, które podzieliłam na pięć kategorii. Zainspiruj się lub po prostu wybierz coś z mojego zbioru – pod każdym zdjęciem znajdziesz linki do sklepów!

Dywany z geometrycznym wzorem

To niewątpliwy hicior ostatnich lat – wciąż są bardzo chętnie wybierane, zarówno do salonów, jak i sypialni i pokojów dziecięcych. Mają niewątpliwą zaletę – ich wzory pozwalają spiąć w całość nawet najbardziej kolorowe wnętrze. Spójrz na drugą propozycję z poniższego moodboardu – to świetna propozycja do salonu ze ścianą w kolorze butelkowej zieleni, granatowym fotelem i bordowymi dodatkami. Z kolei ostatni dywan idealnie pasowałby do sypialni z tapicerowanym, granatowym łóżkiem i złotym żyrandolem. Rozumiesz ideę?

Geometryczne dywany to dobra propozycja do wnętrz nowoczesnych, eleganckich lub w stylu skandynawskim, przy czym do dwóch pierwszych wybrałabym raczej modele o stonowanej kolorystyce – takie jak 5,6 i 7. Dywan Farashe Modello to z kolei idealny akcent do eklektycznej sypialni – te kolory to stuprocentowe retro!

Dywany z etnicznym wzorem

Moi ulubieńcy! Ciągnie mnie mocno do stylu boho a te dywany to jego kwintesencja. Podobnie jak modele geometryczne, często łączą w sobie kilka barw, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako “łącznik” pomiędzy kolorem ścian, tapicerki czy zasłon. Swoją drogą, same w sobie są ciekawą inspiracją do stworzenia nietypowej palety barw – pierwsza propozycja z IKEA, łączy w sobie róż, musztardowy żółty i szarość, a czwórka z Komfortu (ta chyba podoba mi się najbardziej), zestawia fiolet z niebieskim i bordowym (!). Naprawdę oryginalnie!

Etniczne dywany to wybór nie tylko do wnętrz boho. Świetnie odnajdą się w stylu skandynawskim, choć powinny zostać uspokojone jednolitą tapicerką i jasnym odcieniem drewna na meblach. To również fajny pomysł do wnętrz eklektycznych – szczególnie propozycje z drugiej kolumny, które widzę w zestawieniu ze skórzaną, brązową kanapą. Okrągły dywan to ciekawy akcent do pokoju nastolatki – wierzę, że pojawiłby się na wielu zdjęciach na instagramie 😉

Dywany klasyczne

Nie wiem, czy dobrze nazwałam tą grupę, ale w moich propozycjach pojawiło się kilka modeli w spokojnych kolorach i o delikatnym wzorze, które mnie osobiście przywodzą na myśl eleganckie wnętrza w klasycznym stylu – z ciężkimi, drewnianymi meblami i subtelnymi, srebrnymi lub złotymi dodatkami. I w takich też pomieszczeniach sprawdzą się te dywany – będą raczej uzupełnieniem, niż głównym akcentem wnętrza, ale to dobrze. Świetnie sprawdzą się w zestawieniu z tapicerką o nasyconym kolorze – miodowym, oliwkowym lub bordowym.

Pamiętaj, że eleganckie wnętrza nie lubią przesadnie krzykliwych wzorów. Kolorowe trójkąty czy wyraziste pasy, które dobrze wyglądają w nowoczesnych pomieszczeniach, tutaj zupełnie się nie sprawdzą. Miej to na uwadze, jeśli marzy Ci się elegancki salon lub sypialnia 🙂

Dywany jednolite

Bo kto powiedział, że zawsze musi być wzór? Ja takie dywany bardzo lubię – szczególnie te plecione, które pojawiają się w poniższym zestawieniu w pierwszej kolumnie. To dobry wybór, jeśli decydujesz się na kolorową kanapę – stawiając ją na neutralnym tle, jeszcze bardziej ją wyeksponujesz. Fajną propozycją jest ikeowa jedynka – pleciony, naturalny dywan idealnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu eko i skandynawskim.

A może by tak, zamiast kanapy czy ściany, postawić główny akcent kolorystyczny na dywan? Z tego względu w zestawieniu pojawił się ten ciemny, fioletowo-bordowy model z BRW. Ja widzę go w połączeniu z jasną kanapą i pudrowym fotelem. Kto odważyłby się na taki motyw?

Coś oryginalnego

Na koniec zostawiłam sobie kilka naprawdę ciekawych propozycji, które mają szansę stać się główną atrakcją pomieszczenia, w którym się znajdą. Jak na przykład dywan, którego wzór imituje marmur – how awesome is that?! Rewelacyjny pomysł do minimalistycznego salonu! Z drugiej strony mamy bardzo wyraziste, graficzne dywany w pięknej kolorystyce, idealne do eklektycznego wnętrza, lub jako akcent ożywiający monochromatyczne pomieszczenie (i wcale nie muszą to być kolorowe trójkąty). Piątka i szóstka to moje propozycje na dywany z abstrakcyjnym wzorem – w pierwszym zauroczyła mnie nietypowa kolorystyka, w drugim natomiast pomysł na deseń. No i ostatnia dwójka – dywan z wzorem miasta, który świetnie sprawdziłby się w nowoczesnym pokoju nastolatka i ten z botanicznym deseniem– chyba nie muszę mówić, dlaczego pojawił się w tym zestawieniu?

Okazuje się, że masz całkiem spory wybór, co? Podejmując decyzję pamiętaj o tych kilku zasadach: urządzając wnętrze eleganckie, celuj raczej w dywany jednolite, ewentualnie takie, z subtelnym wzorem. Jeśli szukasz czegoś, co wniesie do Twojego pomieszczenia lekkość i luz, pójdź w stronę dywanów geometrycznych. Nie powtarzaj koloru kanapy na dywanie – zdecydowanie lepiej jest działać tu na zasadzie kontrastów. Używaj wzorów jako połączenia barw z całego wnętrza, ale nie bój się też zastosować dywanu jako głównego akcentu kolorystycznego.

Ogólnie: łącz, baw się i testuj! A efektami koniecznie pochwal się w komentarzu 😉

Dodaj komentarz

Close Menu