Duże przeszklenia w domu. Czy warto?

Kojarzą się z secesyjnymi kamienicami, nowoczesnym budownictwem biurowym, ale także z loftami i stylem industrialnym. Duże okna, bo o nich traktować będzie dzisiejszy post mają mnóstwo fanów. Nie da się ukryć, że jestem jednym z nich. Uwielbiam piękne realizacje we wnętrzach poprzemysłowych, których klimat niewątpliwie budują właśnie duże okna o kwadratowych podziałach. Czarują mnie półokrągłe zwieńczenia okien w zabytkowych budynkach i przeszklenia od podłogi do sufitu w nowych realizacjach.

Tylko czy aby ta bezwarunkowa miłość nie jest przypadkiem toksyczna? Czy, realnie patrząc, jest to dobre rozwiązanie? Jeśli nurtują Cię te same pytania – zapraszam dalej.


Postanowiłam przeprowadzić research i zebrać najważniejsze wady i zalety dużych okien w lokalach mieszkalnych (choć niektóre z nich są uniwersalne i odnoszą się do każdego rodzaju pomieszczeń). Jeśli zastanawiasz się nad wyborem mieszkania lub projektu swojego wymarzonego domku, to trafiłeś rewelacyjnie. Jeśli wpadłeś pooglądać zdjęcia wnętrz z dużymi oknami, również wyjdziesz stąd zadowolony. Zanim więc przejdę do sedna… Kilka inspiracji ;).



Argumenty ZA

Światło
To oczywista zaleta tego rozwiązania. Nawet jeśli Twoje mieszkanie jest ustawione od wschodu lub północy, duże okna są w stanie uratować sprawę. Ilość światła w pomieszczeniach przeznaczonych na dzienny pobyt ludzi to sprawa tak wysokiej wagi, że jest ustalona prawnie! Zwykle deweloperzy zwracają swoje osiedla w stronę południową, jednak projektując różne rozwiązania urbanistyczne zauważyć można, że nie da się zapewnić dobrego doświetlenia każdemu mieszkaniu. Duże okna, drzwi balkonowe lub porfonetry pomogą uratować sytuację. Warto złapać choćby te kilka promieni porannego słońca, zanim schowa się za winkiel.

Estetyka
Jeśli przeczytałeś wstęp do tego artykułu, to wiesz już, że bardzo podobają mi się duże okna. BARDZO. Oczywiście, nie musisz się z tym zgadzać – to moja subiektywna opinia. Wciąż podtrzymuję jednak, że duże tafle szkła w mieszkaniu powodują, że wnętrze staje się oryginalne i bardziej radosne. Jasne pomieszczenia łatwiej jest także urządzić, duża ilość światła pozwala na wykorzystanie dowolnej palety barw, włączając czerń.



Optycznie większe
To nie nowość, że jasne wnętrza wydają się nam większe. Stąd, nawet mała kawalerka w starej kamienicy z wysokimi oknami i sufitami będzie wyglądać na większą, niż jej koleżanka z bloku z wielkiej płyty. Dorzuć do tego jasne ściany, odbijające światło materiały i nawet 20 metrów kwadratowych będzie wydawało się być sporym apartamentem. Ops, wybacz – STUDIEM.

Otwarcie na przyrodę
Mając piękny, wymuskany ogród, aż prosi się, by otworzyć tylną ścianę domu na zieleń. Dzięki temu, nawet w deszczowy dzień, siedząc wygodnie pod kocem, można poczuć swoistą “jedność z naturą”. No dobra, może trochę się rozpędziłam, ale dobry widok na własny ogród, którego kolory zmieniają się wraz z porami roku to dekoracja wnętrza sama w sobie.  I to nie tylko salonu, ale także sypialni lub korytarza na piętrze.


Argumenty PRZECIW

Efekt szklarni
W upalne lata, jakich doświadczamy ostatnio w Polsce, duże przeszklenia w mieszkaniu mogą stać się przekleństwem. Promienie wpadające przez okna nagrzewają pomieszczenie do czerwoności i nawet nowoczesne systemy próżniowe stosowane w stolarce nie są w stanie temu zapobiec. Można próbować się przed tym ochronić – zasłaniając okna, zamykając je w ciągu dnia lub inwestując w klimatyzację, jednak właściciele dużych okien nie mają szans uciec od problemu całkowicie. Można też próbować znaleźć pozytywną stronę tej sytuacji i hodować w salonie pomidory.



Ucieczka ciepła
Sytuacja ma się też kiepsko podczas zimy. Izolacyjność okien w porównaniu do litego muru jest dużo niższa (do tego dochodzą też wszelkie mostki cieplne występujące przy oprawach), stąd w pomieszczeniach z dużymi oknami ciepło ucieka jak kot przed odkurzaczem.Dorzućmy do tego wysokie sufity, jak we wnętrzach industrialnych i już możemy zacząć odkładać na ogrzewanie.
Wścibski sąsiad
Niektórzy mówią, że “niech się wstydzi ten, co widzi”, jednak nie wszyscy mają ochotę odstawiać show dla całego osiedla. Duże okna sprzyjają też tym sąsiadom, którzy mają mniej ciekawe życie od Ciebie. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście kupienie zasłon, jednak w przypadku okien o nietypowym kształcie lub wielkości, przysłonięcie ich tak, by wyglądały estetycznie jest niekiedy nie lada wyzwaniem.

Cena
Umówmy się – cena metra kwadratowego dużego okna jest dużo wyższa, od ceny muru. Chyba nie muszę nic więcej pisać?



Nie po oczach
Duży dostęp do słońca jest fajny, ale istnieją sytuacje, kiedy akurat nie jest pożądany. Wyobrażasz sobie pracować przy komputerze albo oglądać film, kiedy promienie słoneczne świecą Ci prosto w oczy? Znów powraca problem zasłon, warto więc zwrócić na nie uwagę zawczasu.

Gdzie dam szafę?
Wyobraź sobie taki pokój: duży, prostokątny, na dwóch ścianach znajdują się same okna, od podłogi, prawie do sufitu. I teraz pytanie – gdzie postawić meble? Przywykliśmy, że szafy i komody ustawiamy pod ścianami (kiedyś wszystko stawało pod ścianą – dobrze, że już z tego wyrośliśmy). Co więc, kiedy tych ścian jakby… brakuje? Bo o ile biurko postawić można pod oknem, tak szafa pod zabudowę raczej średnio będzie tam pasować. To punkt szczególnie ważny dla tych, którzy dostosowują projekt wymarzonego domu – pomyśl, czy na pewno masz miejsce na tyle okien.



I na koniec perełka, którą mógł wymyślić jedynie facet:
Kto, do cholery, będzie mył te okna?!
Wynik? 7:4 dla wad dużych okien. Chociaż kiedy patrzę na zdjęcia w poście mam wrażenie, że estetyka powinna mieć wagę co najmniej 4 punktów…



I choć nie muszę aktualnie decydować, myślę, że zalety przeważyły by wady i ostatecznie zdecydowałabym się na spore przeszklenia, np salonu. W mieszkaniu mam teraz spore okna, jednak nie obserwuję wad, których nie mogłabym rozwiązać… zasunięciem rolet. Tak, tak, problem mycia również da się tak rozwiązać – sprawdzone! 😉

A może Ty widzisz jeszcze jakieś wady lub zalety dużych okien? 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu Pinterest.
Wpis powstał we współpracy z serwisem inspiracje.pl

Dodaj komentarz

Close Menu