Jak ustawić meble w sypialni? Wady i zalety różnych rozwiązań

Ostatnio na Facebooku zadałam pytanie: co jest największym wyzwaniem podczas urządzania sypialni?

I wiesz, co się okazało? Że najtrudniejsze zadanie jest już na samym początku – podczas ustawiania mebli!

No nie mogłam przecież tego tak zostawić 😉

Postanowiłam przygotować kilka propozycji układu funkcjonalnego sypialni, dla dwóch typów wnętrz – o kształcie zbliżonym do kwadrata oraz wydłużonego, wąskiego prostokąta. Bazując na moim doświadczeniu, to właśnie takie sypialnie najczęściej występują w mieszkaniach. Dodatkowo oba pomieszczenia rozpatrzyłam w dwóch wersjach – z drzwiami usytuowanymi naprzeciwko okna, oraz na ścianie obok niego. Dzięki temu każdy powinien znaleźć rozwiązanie, które (prawdopodobnie po małych zmianach) sprawdzi się w jego sypialni!

To co, lecimy?


Kilka ogólnych kwestii

Zanim pokażę Ci osiem propozycji które przygotowałam, muszę wspomnieć o kilku sprawach. Najczęstszym błędem podczas urządzania sypialni jest niedopasowanie wielkości łóżka do powierzchni pokoju. Musisz pamiętać, że szerokość i długość łóżka nie jest równa wymiarowi materaca – zwykle jest od niego większa o około 10cm (w przypadku fancy zagłówków – nawet więcej). Oczywiście na rynku występują modele przystosowane specjalnie do mikroskopijnych sypialni, których wymiary będą prawie identyczne jak rozmiar materaca (łóżka kontynentalne lub model NORDU z IKEA). Większość będzie jednak szersza od kilku do kilkunastu centymetrów – a te, wydawałoby się nieistotne drobiazgi mogą wpłynąć na wygodę użytkowania sypialni.

Jeśli planujesz dojście do łóżka bez turlania się po materacu, powinnaś założyć minimum 50cm przestrzeni pomiędzy ścianą a meblem. Pół metra to odległość, która nie jest jeszcze super wygodna, ale pozwala na niezbędne manewry. Optymalną odległością jest 80cm. Pamiętaj, że oprócz rzucania się na łóżko po ciężkim dniu pracy, czeka Cię także przebieranie pościeli – dlatego szczelne wypełnienie wnęki łóżkiem o tej samej szerokości nie jest najlepszym pomysłem.

W małych mieszkaniach sypialnia zwykle spełnia także rolę garderoby. Żeby móc wygodnie się ubrać nie nabijając sobie siniaków na piszczelach, powinnaś zostawić przestrzeń o powierzchni jednego metra kwadratowego.

Ostatnia sprawa – szafy. Generalnie masz do wyboru dwie opcje – szafę z drzwiami przesuwanymi i  klasycznymi. Drzwi przesuwane nie zabierają miejsca we wnętrzu, ale sprawiają, że cała szafa musi być odrobinę głębsza – zwróć na to szczególną uwagę, jeśli planujesz postawić szafę bokiem do ściany z oknem lub drzwiami. Klasyczne szafy z drzwiami uchylnymi mogą mieć już od 40cm głębokości (wtedy wewnątrz planuje się półki lub wysuwane wieszaki), lecz musisz w pomieszczeniu przewidzieć miejsce, by drzwi dało się swobodnie otworzyć. Która wersja jest lepsza? Odpowiem moim ulubionym zwrotem – to zależy. W moich propozycjach użyłam głównie szaf z drzwiami przesuwnymi.


Sypialnia w formie kwadrata

Wymiar pomieszczenia, który przyjęłam to 3,5 x 4m, co daje nam sporą sypialnię o powierzchni 14m2. Okno ma szerokość 150cm, a drzwi to standardowe osiemdziesiątki.

propozycja 1. 

Pierwsze ustawienie to jeden z najczęściej spotykanych schematów. Po prawej stronie od wejścia mamy sporą szafę o szerokości około 2 metrów, dalej – schowane za nią łóżko (160cm) z dobrym dostępem do obu stron i dwoma stolikami nocnymi. Niewątpliwą zaletą tej propozycji jest miejsce na dodatkowy mebel – komodę, regał, małe biurko czy łóżeczko niemowlęce. Warto stawiać na meble mobilne – potrzeby mieszkańców potrafią szybko się zmieniać!

propozycja 2.

W tej opcji łóżko (również 160cm) przeskoczyło nam na drugą ścianę, przez co nie jest już tak schowane. Mniejsza intymność tego ustawienia może być dla niektórych problemem, ale dzięki takiemu rozwiązaniu zyskałam miejsce na ogromną, czterometrową szafę. Po prawej stronie od wejścia mamy również miejsce na niewielką komodę, toaletkę albo biurko. To rozwiązanie będzie idealne dla wszystkich tych, którzy potrzebują dużo miejsca do przechowywania. 

propozycja 3.

Tym razem drzwi znajdują się na dłuższej ścianie, w rogu pomieszczenia. Takie ustawienie powoduje, że zostaje nam około 3 metry wolnej ściany. Postanowiłam wykorzystać ją na postawienie przy niej łóżka (160cm) – to właściwie idealny wymiar, bo zostaje nam około 65cm przejścia z każdej strony. Tu znów udało mi się wygospodarować miejsce na czterometrową szafę. Minusem może być jednak to, że dodatkowy mebel (w tym wypadku fotel) zastawia część szafy, przez co dostęp do niej jest nieco utrudniony.

propozycja 4.

Mniejsza szafa, ale za to więcej miejsca na dodatkowe meble – komody, witryny czy nawet toaletkę. W tej opcji szafa ma około 2,5 metra szerokości. Zauważ, że we wszystkich opcjach, w których szafa znajduje się naprzeciw łóżka, zastosowałam drzwi przesuwne, które nie tarasują przejścia. W tym ustawieniu łóżko ma 160cm, ale jeśli zamiast biurka ustawiłabym same regały, myślę że można by było wymienić je na szersze.

Długa i wąska sypialnia

Wymiary tego pomieszczenia to 2,5 x 4,5m, co daje nam sypialnię o powierzchni 11,25m2. Nie za dużo, ale wystarczająco, by urządzić tu wygodne miejsce do relaksu. Okno i drzwi mają taką samą szerokość jak poprzednio.

propozycja 1. 

W tym układzie drzwi znajdują się naprzeciwko okna. 2,5 metra szerokości to dość mało – dobrze jest więc znaleźć model łóżka, które będzie jak najkrótsze. Po prawej stronie od wejścia mamy sporą narożną szafę, a dalej łóżko o szerokości 140cm z dwoma stolikami. Aby jeszcze lepiej wykorzystać tą przestrzeń, nad łóżkiem warto powiesić półki lub zamykane szafki na rzadziej używane rzeczy – zapasową pościel lub sezonowe ubrania. Wadą tego układu jest brak miejsca na dodatkowe meble.

propozycja 2.

Opcja bardzo podobna do poprzedniej – po prostu w tym układzie drzwi i okien jest to optymalne rozwiązanie. Tutaj mamy jednak większe łóżko (160cm), kosztem zmniejszenia szafy i stolików nocnych. W tej wersji założyłam, że dostęp do łóżka od strony okna jest utrudniony – mamy tam tylko 40cm przejścia. Z tego powodu jest to wersja którą polecam singlom lub leniuszkom, którzy zawsze wstają później niż druga połówka 😉 Na lewej ścianie, zaraz przy wejściu możemy postawić wąski regał lub konsolę – szczególnie, jeśli drzwi są bardziej odsunięte od ściany, niż w moim wnętrzu.

propozycja 3.

Tym razem drzwi znajdują się na dłuższej ścianie – około 70cm od rogu pomieszczenia. Dzięki temu w tej części wnętrza możemy zaplanować dużą szafę wnękową z drzwiami przesuwnymi. W dalszej części pomieszczenia mamy spore, jak na tą powierzchnię wnętrza, łóżko (160cm). Jeden ze stolików nocnych wymieniłam na biureczko/toaletkę, zwiększając tym samym funkcjonalność wnętrza. Uwaga – jeśli w Twojej sypialni drzwi znajdują się bezpośrednio w rogu pomieszczenia, rozważ dwie poprzednie propozycje – obie sprawdzą się w Twoim wnętrzu.

propozycja 4.


W ostatniej opcji łóżko powędrowało pod okno. W związku z tym, że jest to wąskie pomieszczenie, aby zachować odpowiednie odległości od ścian, wybrałam model o szerokości 140cm. Przeciwna ściana znów została zabudowana szafą wnękową. W tym ustawieniu pozostaje nam trochę wolnego miejsca, które można wykorzystać na fotel (który jak wszyscy wiemy służy do przechowywania ubrań, które już nie nadają się do szafy, ale jeszcze nie muszą iść do kosza na pranie) lub wąski regał albo komodę. To rozwiązanie ma jednak jeden wymóg – ogrzewanie podłogowe. Spanie z głową przy grzejniku nie jest dla nas zdrowe, dlatego jeśli ustawienie łóżka w taki sposób jest jedynym rozwiązaniem, warto przemyśleć to już wcześniej i zdecydować się na przeniesienie grzejnika lub wybranie innego typu ogrzewania.

Zachęcam Cię do tego, żebyś poeksperymentowała na kartce papieru i wymyśliła kilka innych ustawień niż to, które deweloper zasugerował Ci na rzucie. To nie zawsze będzie optymalny układ dla Ciebie! Weź pod uwagę swoje potrzeby i nawyki – potrzebujesz tak wielką szafę? A może musisz wcisnąć do sypialni małe miejsce do pracy? Albo nie przeszkadza Ci wchodzenie do łóżka “od nóg”?

Rozważ różne za i przeciw, opierając się na moich propozycjach. Na pewno dasz radę!

Dodaj komentarz

Close Menu