Indygo – cóż to za kolor?

Niebieski, ale trochę fioletowy. Zwykle dosyć ciemny, choć są też jasne odcienie tego koloru. Intensywny. Indygo, bo o nim mowa jest niezwykle ciekawe. Okazuje się, że intensywnie oddziałuje na psychikę człowieka. Bez obaw – jest to głównie dobry wpływ.



Jak powstaje naturalny barwnik indygo?

Kolor ten uzyskuje się z rośliny zwanej Indygowcem (Indigofera) rosnącej naturalnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Barwnik pochodzi z Indii i zaraz po odkryciu był produktem niezwykle luksusowym. Aby go uzyskać, należy poddać liście rośliny procesom fermentacji. W czasie kiedy niebieskie dżinsy podbijały świat, odkryto syntetyczny odpowiednik indygo, który szybko zastąpił uciążliwy w produkcji naturalny barwnik. Teraz, podczas szału na eko i natural, ponownie zaczęto go wytwarzać, choć oczywiście na dużo mniejsza skalę.
źródło: www.prota4u.org

Psychologia koloru

Psycholodzy zajmujący się wpływem kolorów na człowieka odkryli, że indygo rewelacyjnie oddziałuje na naszą motywację, jest zatem idealnym kolorem do otoczenia się, gdy planujemy zmiany w naszym życiu. Okazuje się, że stymuluje on pracę naszego mózgu, pomaga w procesach myślenia logicznego oraz strategicznego. Wzmaga również kreatywność a także pobudza intuicję. Wspaniały kolor, nie? Idealnie sprawdza się zatem w biurach czy pracowniach, ale także przy naszych domowych biurkach. Wiecie, że nawet zmiana tapety na laptopie na  utrzymaną w odcieniach indygo potrafi realnie wpłynąć na efekty naszej pracy? Niesamowite.
źródło: Pinterest
To jednak nie wszystko. Indygo wpływa na nas również uspokajająco i kojąco, jak zresztą wszystkie odcienie niebieskiego. Dzięki temu staje się dobrym wyborem do sypialni czy pokoju dziennego. Żeby jednak nie było tak różowo (niebiesko?), potrafi także wywoływać uczucie smutku i depresji. Nie powinny go używać także osoby próbujące rzucić jakiś nałóg, może on utrudniać wyjście z uzależnienia. W jadalni natomiast może powodować osłabienie apetytu.
źródło: Pinterest
Czy zatem indygo sprawdzi się jedynie w biurze i sypialni? Zdecydowanie nie. Pomijając jego właściwości, jest to po prostu ciekawy i przyjemny kolor, który niestety dość rzadko stosujemy. A szkoda, bo dzięki niemu możemy na przykład złagodzić pomarańcz olchowych mebli i stworzyć bardzo ciekawe kolorystycznie wnętrze – kuchnię lub przedpokój. Rozjaśnione bielą kafelek indygo rewelacyjnie wyglądać będzie także w łazience. W tym wypadku należy jednak wziąć pod uwagę że ciemny kolor jest dość niebezpieczny w pomieszczeniu bez okna i może sprawiać klaustrofobiczne wrażenie.
źródło: Pinterest

Pomalujmy


Żeby ułatwić wam wybór tego koloru, wyszukałam odpowiednie odcienie w ofercie największych producentów farb. Zdziwiłam się nieco, bo w regularnej ofercie indygo miał jedynie Dekoral, w dwóch odcieniach: głębia oceanu i morze egejskie. Na stronie Śnieżki i Duluxa indygo znalazłam dopiero w ofercie kolorów z mieszalnika. Magnat nie miał w swojej palecie nic, co odpowiadało by moim wymaganiom.
 Dekoral
Źródło: dekoral.pl
Śnieżka
źródło: sniezka.pl
Dulux
źródło: dulux.pl
Oczywiście nie wszyscy zdecydują się na ściany w kolorze głębokiego granatu. W takim wypadku dobrym pomysłem jest dodanie kilku drobiazgów do wnętrza, które ożywią je i nieco odmienią. Mnie bardzo spodobał się pomysł przemalowania drzwi na indygo – niby drobiazg, a jak dużo zmienił! Dywan, zasłony, czy nawet ozdobne butelki, to sposób na duży efekt uzyskany niewielkim nakładem pracy i finansów.
źródło: Pinterest
Mój sposób na indygo? Choruję na dużą kanapę w tym kolorze. W moim wymarzonym mieszkaniu na pewno taka stanie – wielka, ciemnoniebieska, z mnóstwem poduch. Zapraszająca do odpoczynku, a także motywująca do pracy . Połączona z industrialnym wnętrzem… Ideał!
źródło: Pinterest

Osoba indygo


Zbierając informacje do notki, trafiłam na ciekawy artykuł. Co, jeśli lubisz ten odcień niebieskiego? Co to o tobie mówi? Podobno osoby uwielbiające indygo cechuje uszanowanie dla rytuałów i religii. Podejmują one decyzje na podstawie sprawdzonych schematów. Ponadto, bardzo potrzebują porządku i organizacji w swoim życiu – bez tego czują się zupełnie zagubione. Mają też dużo mocniej rozwinięta intuicję, przypisuje się im posiadanie “szóstego zmysłu”. Niestety, potrafią być nietolerancyjni, ograniczeni oraz mało elastyczni. Czasem są fanatykami (np. religijnymi) lub pracoholikami.
Projektując miejsce pracy warto rozważyć kolor indygo, ze względu na jego wpływ na człowieka. Projektując każde inne pomieszczenie można się nad nim zastanowić choćby dlatego, że jest naprawdę ładny i ciekawy. Sprawdza się zarówno we wnętrzach rustykalnych, jak i tych wykończonych na wysoki połysk. Na ścianie, czy tylko w formie dekoracji – nie można odmówić mu oryginalności.

A taką kanapę będę miała choćby nie wiem co!

źródła:
http://www.edytazajac.pl/2013/10/psychologia-w-zyciu-psychologia-koloru.html
http://www.empower-yourself-with-color-psychology.com

Ten post ma 0 komentarzy

  1. mam w swoim salonie dodatki i jedną ścianę w takim bardzo rozjaśnionym indygo, indygo pastelowe.. jesli tak można to nazwać:)

Dodaj komentarz

Close Menu