No i przyszedł czas na ostatnią część serii o oświetleniu. Tym razem zajmę się przedpokojem – pomieszczeniem, które większość Polaków traktuje po macoszemu. Dlaczego? Bo zwykle są to mikroskopijne wnętrza, z których połowę zajmuje szafa wnękowa, a drugą połowę otwierane do wnętrza drzwi.
Więc naprawdę ciężko jest w nich zaszaleć.
Nie oznacza to jednak, że przedpokój ma być ciemną śluzą prowadzącą do reszty mieszkania 😉 W dzisiejszym poście znajdziesz porady dotyczące przedpokoi, korytarzy a także oświetlenia na schodach. Zapraszam!
Przedpokój i korytarze to miejsca w domu, w których spędzamy najmniej czasu. To przestrzenie komunikacji, zatem światło nie musi być ani bardzo klimatyczne, ani precyzyjne – ma po prostu oświetlać nam drogę. Oczywiście możemyzaplanować dodatkowe punkty świetlne, które będą podkreślały ciekawe elementy wnętrza, doświetlały strefę z lustrem lub z szafą – ale najważniejsze jest dobre zaplanowanie światła głównego – jego natężenia, barwy i liczby punktów.
Światło główne
Lampy w przedpokoju powinny dawać intensywne światło – około 300lx. Najlepiej wybrać neutralne, białe żarówki – będą one pasować do każdego wnętrza. Jeśli jednak Twój przedpokój jest naprawdę mikroskopijny, możesz rozważyć chłodne, lekko niebieskawe światło – taki trick pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie. Ciepła barwa zadziała dokładnie odwrotnie – pomniejszy wnętrze i sprawi, że będzie ono bardziej przytulne. Takie rozwiązanie będzie dobre do korytarzy o wysokich sufitach.
Jaki rodzaj oprawy wybrać do przedpokoju? To zależy, jaki efekt chcesz uzyskać. Reflektory oraz listwy z kilkoma żarówkami pomogą doświetlić większe przedpokoje, bez potrzeby rycia w suficie i wstawiania kolejnych opraw. To również dobre rozwiązanie do wnętrz o nieregularnych kształtach, w których wnęki mają tendencje do pozostawania ciemnymi plamami.
Plafony i spoty idealnie sprawdzą się w długich korytarzach, w których wymagany jest montaż więcej niż jednej oprawy. Dzięki temu że są subtelne, nie będą dominowały we wnętrzu. Ile opraw powinnaś przewidzieć w swoim korytarzu? Moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem jest montaż jednej lampy co 120cm. Do tej pory ta zasada jeszcze mnie nie zawiodła 😉
A co z lampami wiszącymi? Te szczególnie dobrze wyglądać będą w przedpokojach o wysokich sufitach – na przykład w starych kamienicach. Dzięki temu, że źródło światła znajduje się bliżej podłogi, całe pomieszczenie będzie jaśniejsze. Zwisy mogą także stanowić integralną dekorację długich korytarzy – pamiętaj jednak, że muszą wisieć w jednej linii, dokładnie na osi symetrii sufitu.
Jesteś fanem taśm ledowych umieszczanych gdzie tylko się da? Spoko – przedpokój idealnie się do tego nadaje. Możesz pokombinować z obniżanymi sufitami, ciekawymi kształtami czy nawet listwami, które przechodzą z sufitu na ścianę. Dobrym pomysłem jest też połączenie ledów z dodatkowymi punktami – spotami, zwisami lub kinkietami, ponieważ światło przez nie imitowane zwykle nie jest wystarczające by odpowiednio doświetlić strefę wejściową.
A co, gdyby zupełnie zrezygnować ze światła na suficie i zastąpić je kinkietami? To idealna opcja do pomieszczeń o niewielkiej wysokości – zamontowanie kilku reflektorów na ścianie i skierowanie światła w kierunku sufitu optycznie podwyższy pomieszczenie, a brak opraw sufitowych spowoduje, że wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne.
Światło boczne
To nie jest tak, że dodatkowe światło w przedpokoju jest zakazane. Po prostu nie jest konieczne 😉 Jeśli jednak masz ochotę pobawić się nieco oświetleniem, mam dla Ciebie kilka pomysłów na dodatkowe punkty świetlne w przedpokoju i korytarzu:
- kinkiety lub zwisy przy lustrze
- oświetlenie szafy – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz w formie oczek sufitowych lub lampek na wysięgniku jak ta z IKEA
- lampy galeryjne, oświetlające obrazy czy galerię zdjęć
- oświetlenie przypodłogowe – taśmy led przy cokole szafy, listwie przypodłogowej, oczka montowane w ścianie
- lampa stojąca w pustym rogu przedpokoju
Dobrym rozwiązaniem jest też oświetlenie przy samych stopniach. W wielu wypadkach należy je zaplanować przed wykończeniem schodów, ponieważ do ich zamontowania wymagane będą odpowiednie frezy w stopniach lub podstopnicach. Alternatywą mogą być oczywiście listwy led przyklejane bezpośrednio pod wysunięte stopnie schodów lub lampy – oczka, które montowane są w ścianie, zaraz nad stopnicami. Tym, którym zależy na efekcie wow polecam przyjrzeć się podświetlanym balustradom – takie rozwiązanie robi wrażenie!
Pamiętaj, że jeśli klatka schodowa jest wyłączona z reszty pomieszczeń, powinnaś przyłożyć dużo większą uwagę do jej oświetlenia – niezbędne może okazać się połączenie świateł pod stopnicami z kilkoma lampami z góry. Jeśli natomiast schody są ażurowe i stanowią część strefy dziennej, możesz podejść do tematu nieco swobodniej – lampy znajdujące się w salonie pomogą bowiem je doświetlić.
No i tyle! Teraz masz już wszystkie informacje, żeby poprawnie zaprojektować oświetlenie w całym domu. Do roboty!