Najważniejsze wymiary w Twoim domu – Przedpokój

To już ostatni wpis z serii towarzyszącej poradnikowi “Najważniejsze wymiary w Twoim domu”, który stworzyłam dla odbiorców mojego newslettera. Nie masz jeszcze swojej kopii? Spoko – na końcu wpisu wrzuciłam okienko, w którym możesz się zapisać. Zaraz po kliknięciu w link potwierdzający, będziesz mogła ściągnąć poradnik. A warto, bo znajdziesz tam mnóstwo konkretnych informacji i istotnych wymiarów, które pomogą Ci zaprojektować każde pomieszczenie w domu. Zresztą, co ja będę opowiadać – najlepiej sprawdź sama 😉
Serię kończę na przedpokoju. Dzisiaj dowiesz się jaką minimalną szerokość powinien mieć korytarz, jak zaprojektować wygodną szafę i jak wyrównać zaburzone proporcje w długim jak kolejki przed zielonymi świątkami przedpokoju. 
Wskakujesz?

INNE POSTY Z SERII NAJWAŻNIEJSZE WYMIARY:

Przedpokój
Pisałam już kiedyś, że przedpokój jest wizytówką domu. Jeśli pierwszą rzeczą, jaką widzą Twoi goście jest długi, ciemny korytarz, zagracony butami, to sorry – nawet najbardziej wybajerzony salon nie jest w stanie zatrzeć tego pierwszego wrażenia. Poza tym – wygodnie urządzony przedpokój to ogromne ułatwienie w sprzątaniu i organizacji – jeśli masz gdzie odłożyć klucze, to nie łazisz w ubłoconych butach po mieszkaniu i ich nie szukasz. Zaplanujesz miejsce na parasol – nie zapomnisz go, wychodząc z domu. Przykłady można mnożyć, ale generalnie dobrze zaplanowany przedpokój = spokojniejszy poranek przed pracą.

Nie tylko dobre wykorzystanie przestrzeni sprawia, że przedpokój jest wygodny. Bardzo ważne jest też zachowanie odpowiedniej szerokości przejść. I celowo nie piszę “szerokość przedpokoju” tylko “szerokość przejścia” bo to nie jest odległość między dwiema ścianami, a “w świetle” przedpokoju. Oznacza to, że jeśli naustawiasz sobie komódek i stoliczków, to szerokością przejścia będzie odległość od ich najbardziej wysuniętego na przedpokój punktu do ściany, lub drugiego mebla. 
Minimalne wymiary korytarza zależą od liczby osób, które będą z niego korzystać, ale też od tego, ile drzwi znajduje się w pomieszczeniu i w którą stronę się otwierają. Jeśli drzwi do pokojów znajdują się na jednej ścianie i otwierają do wewnątrz tych pomieszczeń, na przejście wystarczy już 90cm. W przypadku, gdy drzwi otwierają się w stronę przedpokoju – wymiar ten trzeba zwiększyć do 140cm. Kiedy zaś drzwi znajdują się po obu stronach korytarza i otwierają do jego wnętrza, minimalny wymiar, jaki powinnaś zachować to aż 220cm. Jeśli w mieszkaniu na stałe przebywa więcej niż trzy osoby, odległości te powinnaś powiększyć o 40cm.



Częstym problemem korytarzy jest to, że są wąskie i długie. Zaburzone proporcje w duecie z brakiem światła dziennego powodują, że te wnętrza są smutne, ciemne i nieprzyjazne. Dla optycznego poprawienia formy, warto zastosować te kilka tricków:
  • Dłuższe ściany pomaluj na pionowe pasy (równie dobrze sprawdzi się tapeta). Spowoduje to, że staną się optycznie krótsze i wyższe.
  • Krótką ścianę kończącą przedpokój pomaluj na ciemny kolor, resztę zostawiając białą. W ten sposób “zbliży” się ona do wejścia.
  • Możesz też wymalować na niej poziome, szerokie pasy – optycznie ją poszerzysz.
  • Wykorzystaj długą ścianę na powieszenie galerii – rytm wywołany ramkami o tym samym wymiarze poprawi proporcje.
  • Jeśli Twój przedpokój jest ciemny, rozważ wymianę pełnych drzwi na model z przeszkleniem. Nie bez powodu w blokach z wielkiej płyty montowano takie drzwi. Tam też w korytarzach nie było okien.
  • Chyba nie muszę Ci mówić, że najlepiej korzystać z jasnych kolorów?
  • No i nie zapominaj o lustrach! Powieszone w odpowiednich miejscach odbiją światło słoneczne rozjaśniając i powiększając wizualnie wnętrze.
Szafa
Większość przedpokojów ma zaprojektowaną wnękę na szafę, więc głupio byłoby ten temat przemilczeć 😉 Szczególnie, że pojemna i wygodnie rozplanowana szafa to, szczególnie w małym mieszkaniu, prawdziwy skarb. Zacznijmy od tego, że optymalna głębokość dla szafy to 60cm. Mniejsza spowoduje że ubrania na wieszakach będą się gniotły, większa – że po każdą zlokalizowaną na tyle półki rzecz będziesz musiała nurkować.

Najlepiej byłoby mieć cztery szafy – jedną na okrycia wierzchnie i buty, drugą na ubrania, kolejną na pościel i ręczniki i czwartą – gospodarczą. Niestety, mało kto mieszka w stumetrowym apartamencie 😉 Na szczęście nawet w jednej szafie da się to wszystko upchnąć, trzeba tylko pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu półek i drążków.

W szafie na okrycia wierzchnie najważniejszy będzie drążek na wieszaki. Dobrze jest powiesić go na wysokości 120 – 160cm, żeby bez problemu zmieściły się na nim dłuższe płaszcze i kurtki. Pamiętaj, że to dość ciężkie ubrania, więc rurka o długości większej niż 90cm może ich nie udźwignąć i będzie się wyginać. Powinnaś też przewidzieć miejsce na buty. W zależności od rodzaju obuwia, wymagane wysokości półek są różne – od 15cm na trampki i balerinki nawet do 45 na kozaki. Jak łatwo policzyć, ile butów zmieścisz w szafie? Na jedną parę musisz przewidzieć około 20cm szerokości i 25-35cm długości półki. 


Szafa na ubrania rządzi się nieco innymi prawami. Sama najlepiej wiesz, czy większość ubrań trzymasz na wieszakach, czy na półkach. Drążki w tej szafie mogą wisieć trochę niżej – na koszule i sweterki wystarczy Ci już 100cm. Półki natomiast warto zaplanować niesymetrycznie – te na wysokości wzroku powinny być niskie – od 25 do 40cm, natomiast te umiejscowione niżej lub wyżej – nieco wyższe – od 40 do 60cm. Na wyższych półkach będziesz pewnie trzymać mniej używane rzeczy – często w pudełkach i koszach, a większa wysokość pozwoli Ci na wygodniejsze manewry. W szafach na ubrania bardzo przydają się też szuflady. Najwygodniejsze będą te o wysokości 10-20cm i szerokości od 30cm do 90cm. Pro tip – najłatwiej utrzymać porządek w szufladzie o szerokości 60cm 😉
W przypadku ręczników i pościeli, lepiej sprawdzą się wyższe półki – te o wysokości 50-60cm będą idealne. Możesz też zaopatrzyć się w wysuwane, metalowe kosze – tak przechowywana pościel będzie oddychać.

Szafa gospodarcza to przede wszystkim miejsce na deskę do prasowania, odkurzacz i detergenty do sprzątania. Musisz przewidzieć na nie około 60cm szerokości i 160cm wysokości. Taką szafę warto też uzbroić w różne uchwyty – na rurę od odkurzacza albo żelazko. Dzięki temu korzystanie z niej będzie dużo wygodniejsze. 

Schody
W poradniku znajdziesz dość szczegółowe informacje, jak zaplanować wygodne schody. Uznałam, że jet to temat dość niszowy, więc nie będę się tu o nim rozpisywać. Jesteś zainteresowana? Zapisz się na newsletter 🙂

I na tym kończę moją serię. Mam nadzieję, że te wpisy (i oczywiście sam poradnik) sprawią, że Twój dom będzie komfortowy dla Ciebie i Twojej rodziny. 

Jeśli skorzystałaś z tych informacji, proszę – daj mi znać! 🙂 Uwielbiam czytać Wasze historie o problemach jakie mieliście przy planowaniu mieszkania i rozwiązaniach, jakie ostatecznie zastosowaliście. 

A jeżeli uważasz, że ta seria wpisów jest przydatna – proszę, podziel się nią ze znajomymi – możesz udostępnić ją na Facebooku lub przesłać mailem. Chcę dotrzeć do jak największej ilości osób, które zmagają się z samodzielnym projektowaniem mieszkania i pomóc im 🙂 Tak po prostu!

To jak, umowa? 



FACEBOOK | INSTAGRAM             

Dodaj komentarz

Close Menu