Jak używać granatu we wnętrzu?

Umówmy się – granat we wnętrzach to nie odkrycie Ameryki. Ostatnio jednak pojawia się go jakoś tak więcej – i super, bo ja naprawdę polubiłam ten kolor! Jest dużo bardziej oryginalny niż pospolita czerń, i trochę mniej od niej straszny 😉 Potrafi być świetnym kompanem jasnych barw, dzięki czemu ma uniwersalny charakter – pasuje nawet do pokoju noworodka. Chcesz wiedzieć jak stworzyć udane wnętrze z granatem? Dobrze trafiłeś!

Z czym łączyć granat?

Im więcej myślałam o granacie, tym bardziej ten kolor przypominał mi biel. No bo serio, chyba nie ma koloru, z którym ciemny niebieski nie wyglądałby dobrze! Pewnie, niektóre zestawienia są lepsze, inne nieco gorsze, ale granat nie gryzie się chyba z żadną barwą. Miałam więc ułatwione zadanie 😉 Poniżej pięć palet, które bez zastanowienia możesz skopiować do swojego wnętrza:

Granat z rozbielonym różem i złotem

Coś jakby znajomo? Dokładnie ta paleta pojawia się u mnie na blogu, coś podobnego! 😉 To bardzo piękne, kobiece zestawienie, z jednoczesną nutką nowoczesności. Róż dodaje delikatności, więc świetnie sprawdzi się w sypialni i pokoju dziecięcym. Złoto natomiast sprawi, że całość nabierze szyku i elegancji, więc swobodnie możesz zastosować je w salonie, czy reprezentatywnym hallu. W sumie w kuchni też się sprawdzi. I w łazience. No strasznie mi się podoba ta trójka!

1 2 3

Granat z czerwienią i bielą

Czyli morskie opowieści 😉 Paleta intensywna, bardzo wesoła, więc zdecydowanie najlepiej będzie jej w pokoju dziecięcym. Choć nie wyłącznie, jak przekonuje Iza z bloga Coloresdemialma – jej starsze posty pełne są właśnie tych trzech kolorów. Odnajdziesz je w salonie, jadalni, a nawet w kuchni. Kopalnia inspiracji! Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że główną rolę pełni tutaj biel – jeśli taki schemat zostałby zaburzony, we wnętrzu zrobiło by się zbyt pstrokato i męcząco dla oczu.

1 2 3

Granat z koralem

Jak do tej pory widać, granat świetnie komponuje się z kolorami z przeciwnej strony koła barw. Za pomocą tych barw bez problemu stworzysz wnętrze eleganckie i przytulne zarazem. Odnajdzie się w stylu Hampton a także tym nadmorskim. Idealne do salonu i sypialni. To świetny sposób na małżeński kompromis – męski granat i kobiecy koral – gotowe rozwiązanie na remontowe kłótnie!

 1 2

Granat z szałwiowym

Ja wiem. Co to do cholery za kolor?! Już mówię – szałwiowy to przyciemniony seledyn, wymieszany z szarym. Dla mnie – kolor liści eukaliptusa z czasów, kiedy pracowałam w kwiaciarni. Inspiracji z tym zestawem znalazłam niewiele (większość to jednak granat i jasna zieleń) ale zapewniam Cię, że jest to piękna paleta. Bardzo elegancka i spokojna, stworzy miłe wnętrze, w którym łatwo odpoczniesz. Tak naprawdę, w towarzystwie bieli nada się do każdego pomieszczenia. Ja widzę ją w łazience, z białymi kaflami, granatowymi ścianami i szałwiowymi dodatkami. Kąpiel w takiej łazience? Ja się piszę.

1 2 3

Granat z taupe

Albo inaczej z greige. Już kiedyś o nim pisałam, ale przypomnę tylko, że jest to odcień pomiędzy szarością a beżem – coś, co potocznie nazywamy czasem “kawa z mlekiem” (choć odcieni kawy z mlekiem jest tyle, co i amatorów kawy z mlekiem). Okazuje się, że i ten kolor bardzo fajnie komponuje się z ciemnym niebieskim. Jest to bardzo spokojne i mega przytulne rozwiązanie. Granat, który w takim wnętrzu najczęściej znajduje się na tekstyliach jest tak przyciągający, że chciałoby się od razu wskoczyć na kanapę i wyłożyć nogi na miękki podnóżek. Jeśli chcesz wykorzystać granat w swoim wnętrzu, ale nie do końca wiesz jak, połącz go z taupe. Efektowne wnętrze masz jak w banku.

Granat jako tło

Ciemne ściany to dla wielu wciąż trudny temat. Niby Ci się podobają, na Pintereście przepiętych dwanaście zdjęć z granatową ścianą w sypialni, ale jednak… Wybierzesz bezpieczny błękit. Bo będzie za ciemno, bo zrobi się jak w dziupli lub komnacie Drakuli. A co będzie, jak Ci się znudzi?! Lepiej wybierz granatowe dodatki, będzie bezpieczniej.

No, będzie. I nijako też będzie.
Nie ma się czego bać – granat na ścianie wygląda naprawdę świetnie i będzie rewelacyjnym tłem dla jasnych elementów. Poza tym, dodając do granatowej ściany białe listwy przysufitowe, albo drewnianą lamperię stworzysz piękne i eleganckie wnętrze, w którym wcale nie będzie ciemno. Spójrz na poniższe zdjęcia.

1 2 3

Tyle, że jest mały problem. Bo generalnie w Polsce granat w formie farby do ścian jest średnio dostępny. Tak naprawdę to w stałej ofercie gotowych kolorów znajdziesz tylko dwa odcienie Duluxa – Granat pierwsza klasa i Atramentowe niebo. Prezentują się one tak:

Reszta, to kolory z mieszalnika. I choć nie są one w niczym gorsze, to jednak nie w każdym sklepie jest możliwość zakupu takich farb, więc dostępność jest nieco utrudniona. Podczas wybierania koloru warto kierować się wzornikiem NCS (wiedzą, co to?). Ja polecam trzy odcienie, które będą naprawdę pięknymi granatami:

S 7020 – R80B
S 6030 – R80B
S 6020 – R80B

Granat w dodatkach

Oczywiście granat to nie tylko farby. Nie da się ukryć, ze ten odcień świetnie wygląda na tkaninach. Im grubsze i bardziej szlachetne, tym lepiej. Warto więc przemyśleć przemycenie go na tapicerce fotela, zasłonach, albo ciekawym dywanie. Świetnie będzie też wyglądał na innych niż tapicerowane, meblach – moim hitem jest zabudowa kuchenna w granacie i piękna witryna z Ikei. Zestawienie kilku takich elementów z bielą i dodatkiem kolorów, które podpowiedziałam wyżej stworzy piękne i oryginalne wnętrze 🙂

1 2 3

Nie można zapomnieć też o granatowych drobiazgach, takich jak ceramika, fajny abażur, albo miękki pled. Wprowadzeniem dodatków do wnętrza możesz sprawdzić, czy ten kolor jest dla Ciebie, czy może jednak nie. Nie stracisz przy tym ani wiele kasy, ani dużo czasu 😉 Warto poeksperymentować!

Pościel JYSK 20,-
Abażur IKEA 19,99
Witryna IKEA 499,-
Dodatki do łazienki PEPCO 4,99; 7,99 i 19,99
Świeca H&M Home 29,99

Okej! Testuję właśnie nowy sposób na pisanie o kolorach – pięć palet, pięć kolorów farb i pięć dodatków. Co o tym sądzisz? Czy taki system jest dla Ciebie przydatny? A może chciałbyś, w przypadku kolorów przeczytać o czymś jeszcze?

Koniecznie daj znać! Chciałabym, żeby te wpisy były dla Ciebie jak najbardziej użyteczne 🙂

Dodaj komentarz

Close Menu