Co zrobić, by lepiej czuć się w swoim mieszkaniu?

Co zrobić, by lepiej czuć się w swoim mieszkaniu?

Słowa wstępu na niewiele się tu zdadzą, bo przecież wszyscy dobrze wiemy, jaka jest sytuacja. Nie da się od tego uciec, pandemia dotyka nas wszystkich, zalecenia mówią o tym, by zostać w domu. Zastanawiałam się, jaką cegiełkę dorzucić od siebie, no i wymyśliłam.

Podpowiem Wam, co zrobić, żeby poczuć się w swoim domu trochę lepiej. Nawet, jeśli to tylko wynajmowana kawalerka.

1.Posprzątaj

Proste, a kluczowe – zadbaj o przestrzeń wokół siebie, a ona zadba o Ciebie. Masz trochę więcej czasu – zaangażuj domowników i zróbcie szybkie sprzątanie. Już samo odłożenie rzeczy na swoje miejsce zrobi dużą różnicę. Dodaj do tego odkurzanie czy umycie okien – atmosfera w mieszkaniu od razu się zmieni. Nie chodzi tu o gruntowne, wiosenne porządki (chociaż jeśli czujesz że chcesz – to czemu nie), ale o przygotowanie przestrzeni do dalszych aktywności.

2.  Zrób naprawy i usprawnienia, które od dawna odkładałaś

Oczywiście te, które możesz zrobić bez wychodzenia z domu! Dokręć kran, który jest luźny, powieś wreszcie ten obrazek, który od dwóch miesięcy stoi na podłodze. A może przydałoby się przesadzić rośliny? To idealny moment, żeby się tym zająć! Usterki przestaną Cię irytować, a Ty będziesz miała poczucie, że zrobiłaś coś produktywnego. 

3.  Przemebluj

Ankieta przeprowadzona przez firmę VOX mówi, że aż 6/10 polaków myśli o zmianach w swoim domu. Ale wprowadza je już tylko połowa z tych osób! Jeśli od jakiegoś czasu chodziło Ci po głowie przearanżowanie wnętrza, teraz jest na to idealna pora. A nawet, jeśli do tej pory nie przyszło Ci to przez myśl – to warto się nad tym zastanowić! Pomyśl, jakie funkcje powinny teraz spełniać Twoje wnętrza i dostosuj je do nich! Przykłady? Proszę bardzo. Możesz:

 • wysunąć stół stojący zwykle pod ścianą na środek salonu i stworzyć tam stację do planszówek/rysowania/zabawy dla całej rodziny
 • poprzesuwać kanapę i fotele tak, by wygodniej było ze sobą rozmawiać. Lub odwrotnie – przygotować domowe kino na wieczorny seans filmu.
 • przearanżować stół/toaletkę/konsolę na miejsce do pracy, jeśli od poniedziałku czeka Cię home office
 •  przemeblować z dzieckiem jego pokój i tym samym spowodować, że chętniej będzie w nim spędzało czas.

4.  Zadbaj o przytulny klimat

Choć w tej chwili palenie świeczuszek i dekorowanie stolików kawowych może wydawać się mało potrzebne, to uważam, że dla naszego dobra psychicznego i emocjonalnego stworzenie przytulnej i bezpiecznej atmosfery jest kluczowe.  Co więc możesz zrobić?

 • Wywietrzyć mieszkanie, a potem zapalić kadzidełko albo kominek z olejkiem zapachowym. Jeśli nie masz takich rzeczy na podorędziu, możesz postawić na małym gazie wodę z owocami (tak, na przykład z tą smutną pomarańczą z dna koszyka), korzennymi przyprawami albo ziołami.  Po kilku minutach dom zacznie wypełniać miły zapach.
 • Zapalić tą zapachową świeczkę, którą odkładałaś na specjalną okazję. Na moje oko, to jest wystarczająco specjalna okazja 😉
 • Zgasić górne światło i zapalić kilka mniejszych lampek. Zmniejszyć natężenie światła możesz także zarzucając na lampkę kolorową chustkę (upewnij się, że klosz nie jest gorący)
 • Wyłączyć lecące w tle przez cały dzień wiadomości i zastąpić je muzyką. Najlepiej nie z radia (wiadomości i reklamy), tylko ze Spotify – pierwszy miesiąc premium masz za darmo. Albo postawić na ciszę!
 • Zrobić tą dekorację DIY, którą planowałaś od dawna, ułożyć kompozycję ze zasuszonego bukietu kwiatów, który dostałaś na walentynki, ozdobić słoik i przerobić go na świecznik.  Sky is the limit.
 •  Nalać sobie soku do specjalnej szklanki do drinków, użyć tej świątecznej zastawy, która na co dzień kurzy się w szafce. Słowem – zacząć celebrować fakt, że możesz więcej czasu spędzić w domu!

No i cóż. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam zdrowia i spokoju. Starajcie się znajdować dobre strony aktualnej sytuacji, stosować się do zaleceń i nie zamartwiać się za bardzo.

Ja też się postaram 🙂

 

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Jak dobrze widziec taki wpis. Zdrowia i zimnej krwi wszystkim!

 2. Jakoś tak przyjemniej od samego przeczytania takiego wpisu 🙂

 3. Takiego wpisu potrzebowałam! Dzięki 🙂
  Dla mnie w domu najważniejsza jest sypialnia, piękna pościel i wygodny materac 😉

Dodaj komentarz

Close Menu